Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 


Gazete / reklam / ilan / tasarım / izmir / ajans /
Gazete reklamları interaktif tanıtımın önemli kollarından birisidir. Gazete reklamı firmaların geniş kitlelere kendisin anlatması için tasarlanan ve maliyeti yüksek olan bir reklam çeşididir.

Reklam verecek firmanın ajans ile yapmış olduğu anlaşma doğrultusunda hazırlanan tasarım gazete ölçülerine uygun tasarlanarak baskıya verilir. Gazeteler ajanslarla özel anlaşmalar yaparak hem onların kendilerine iş getirmelerini sağlar hem de ajansla çalışıldığı için tasarım ve istenilenler daha kolay anlatılabilir. Bu açıdan gazetelerin çoğunun 3. Hamur kağıda basıldığı düşünülürse tasarlanacak reklamın renk ve görüntü uyumunun nasıl olacağını en iyi reklam ajansları bilir.
 
Gazeteler reklamları günlük hafta içi ve hafta sonu olarak ayırmakla birlikte haftalık, aylık, hatta daha uzun süreli anlaşmalar yapmaktadır. Reklam ajanslarının gazetelerle anlaşmalı olarak çalışabilmesi için basın ilan kurumundan yeterlilik belgesinin alınması gerekmektedir.  
Gazete reklamları ana sayfa, arka sayfa, ana sayfa üst, iç sayfalar, tam sayfa, yarım sayfa, çeyrek sayfa ve özel ölçülerde verilebilmektedir. Reklamların ölçüleri gazetelerden alınarak tasarım bu ölçülerde yapılmalıdır. İnşaat, mobilya, sağlık, aksesuar ve bunlara benzer sektörler daha çok reklam vermektedir. Reklamları gerek yöresel firmalar gerekse de ulusal firmalar vermektedir.

Reklam verirken gazetenin okuyucu kitlesi, okuyucu sayısı ve il, ilçe yada bölgeye göre okunma sayış istatistikleri alınarak ona göre hangi gazeteye reklam verilecekse tasarımda ona göre hazırlanmalıdır.
Gazeteye reklam vermenin bir diğer şeklide gazete sayfası arasına el ilanı yada insert çalışması yapılarak dağıtılmasıdır. Burada firma kendi dağıtımını müşteri kitlesine en yakın hangi gazete ise yada hangi gazete okuyucusu kendi müşteri kitlesi ise o gazeteden dağıtımı gerçekleştirir.
Görüldüğü üzere aslında kolay gözükse de oldukça zor ve tecrübe isteyen bir iştir gazete reklamı tasarlamak ve yayınlatmak.  

Mavi Yeşil Ajans olarak İzmir ve Türkiye’de gazete reklam tasarımı, gazete istatistikleri, okuyucu bilgileri, okuyucu sayısı gibi bir çok alanda tecrübe ve birikim sahibi olup, basın ilan kurumu resmi ajans sertifikası bulunan bir ajanstır. Sizin de gerek ulusal gerekse yerel gazetede reklamlarınızın çıkmasını istiyorsanız sizi bir kahve içmeye davet ediyoruz.