Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 


KATALOG NEDİR
Katalog firmaların kendi ürün ve faaliyet alanlarını daha net bir şekilde anlatmak için tasarımını profesyonel ajanslara hazırlattıkları kitapçıktır.

KATALOG NASIL HAZIRLANMALI
 
Katalog nedir ve nasıl hazırlanır sorusuna verilebilecek en güzel cevap firmanın katalog yaptırmaya ne kadar ihtiyacı olduğu ve gerçekten buna hazır olup olmamasıdır. Genelde ilk kez katalog yaptıracak firmalar için ilk akla gelen soru katalog fiyatları ne kadardır sorusudur ki bu çok yanlış bir sorudur. Çünkü katalog bir firmanın imajı, aynası, yapısı, büyüklüğü, geleceği ve geçmişidir. Yani her şeyidir. Onun için firmalar katalog yaptırmak istedikleri zaman fiyatından önce, çalışacağı ajansın yapısını, VİZYONUNU, piyasa hâkimiyetini ve kendi faaliyet alanın da sahip olduğu bilgi ve birikimi iyi analiz etmelidir ki, istediği verimi tam manasıyla alabilsin. 
Bunun için tasarımın özel olarak hazırlandığı, çekimlerin profesyonel ekip tarafından yapıldığı, ölçüleme, kesim, kırım gibi birçok işlemin tam manasıyla mükemmele ulaştığına kanaat getirebilsin. Katalog hazırlanırken ajans yetkilisi ile beraber firma sahibi de tasarımla yakından ilgilenmelidir. Böylece mükemmel bir çalışma ortaya çıkarılabilir.

KATALOG ÖZELLİKLERİ

Katalog istenilen her şekilde hazırlanabilmesine rağmen en çok tercih edilen katalog ölçüleri yatay ve dikey A4’lerdir. Sayfa sayısı dört ve dördün katları olarak belirlenmekte olup, tercih edilen gramajlar sayfa sayısına göre değişmektedir. İç sayfaların kalın olduğu ve sayfa sayısının fazla olduğu kataloglar Amerikan cilt kapak takma sistemiyle hazırlanmakta, iç sayfaları ince olan kataloglar da tel dikiş sistemiyle hazırlanmaktadır. Katalogda kullanılan ilave baskılar maliyeti artırmakla beraber kaliteyi doruklara çıkartmaktadır. Lak, yaldız, SELEFON, GOFRE gibi ilave baskılar katalogların olmazsa olmazlarıdır. Kataloglardaki hataları ve eksikleri en aza indirmek için tasarımların bitmesiyle beraber DEMO baskı ile ciddi kontrolden geçirilmeli ve baskıya hazırlanmalıdır. 

MAVİYEŞİLAJANS olarak İzmir de yılların vermiş olduğu birikim ve tecrübemizle kurumsal firmalara katalog çalışmaları, fotoğraf çekimi, tasarımı, baskı ve hazırlama işlemlerini aynı çatı altında yürütmekteyiz.