Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 


KATALOG NEDİR
Katalog firmaların kendi ürün ve faaliyet alanlarını daha net bir şekilde anlatmak için tasarımını profesyonel ajanslara hazırlattıkları kitapçıktır.

KATALOG NASIL HAZIRLANMALI
 
Katalog nedir ve nasıl hazırlanır sorusuna verilebilecek en güzel cevap firmanın katalog yaptırmaya ne kadar ihtiyacı olduğu ve gerçekten buna hazır olup olmamasıdır. Genelde ilk kez katalog yaptıracak firmalar için ilk akla gelen soru katalog fiyatları ne kadardır sorusudur ki bu çok yanlış bir sorudur. Çünkü katalog bir firmanın imajı, aynası, yapısı, büyüklüğü, geleceği ve geçmişidir. Yani her şeyidir. Onun için firmalar katalog yaptırmak istedikleri zaman fiyatından önce, çalışacağı ajansın yapısını, vizyonunu, piyasa hâkimiyetini ve kendi faaliyet alanın da sahip olduğu bilgi ve birikimi iyi analiz etmelidir ki, istediği verimi tam manasıyla alabilsin. 
Bunun için tasarımın özel olarak hazırlandığı, fotoğraf ve ürün çekimlerinin profesyonel ekip tarafından yapıldığı, ölçüleme, kesim, kırım gibi birçok işlemin tam manasıyla mükemmele ulaştığına kanaat getirebilsin. Katalog hazırlanırken ajans yetkilisi ile beraber firma sahibi de tasarımla yakından ilgilenmelidir. Böylece mükemmel bir çalışma ortaya çıkarılabilir. Katalog yaptıracak firma yetkilisi Mavi yeşil ajans'ın katalog alanındaki tecrubesine güvenmeli, katalog tasarımı ve daha sonra katalog baskısı konularında profesyonelliğini iyi anlamalıdır. Mavi yeşil ajans olarak onlarca sektörde yüzlerce firmaya katalog tasarımı ve baskısını başarı ile yapmış olmamnın gururunu yaşamamktayız. Katalog yaptıracak firma yetklilisi ile önceden brief alınmalıdır. Bu doğrultuda ajans tasarım ekibi ve metin yazarı ekibi firma ve sektör hakkında detayları araştırır ve firmanın marka ve ürün değerini artıracak bir tasarım hazırlar. Hazırlanan tasarım ajans ekibi tarafından değerlendirildikten sonra firmaya mail gönderilir. Firma eksiklerin tamamlanması, varsa düzeltilmesi için gerekli işlemleri yaptıktan sonra ajans son şeklini vererek bir adet demo çıktı alınır. Alınan çıktı ile beraber son bir toplantı yapılır. Katalog üzerinde karar kılınırsa katalog baskısı izmir baskıya verilir. Baskıya alınan demo numunede örnek baskı olarak teslim edilir.

KATALOG ÖZELLİKLERİ

Katalog istenilen her şekilde hazırlanabilmesine rağmen en çok tercih edilen katalog ölçüleri yatay ve dikey A4’lerdir. Sayfa sayısı dört ve dördün katları olarak belirlenmekte olup, tercih edilen gramajlar sayfa sayısına göre değişmektedir. İç sayfaların kalın olduğu ve sayfa sayısının fazla olduğu kataloglar Amerikan cilt kapak takma sistemiyle hazırlanmakta, iç sayfaları ince olan kataloglar da tel dikiş sistemiyle hazırlanmaktadır. Katalogda kullanılan ilave baskılar maliyeti artırmakla beraber kaliteyi doruklara çıkartmaktadır. Lak, yaldız, SELEFON, GOFRE, ÖZEL RENK, VERNİK, gibi ilave baskılar katalogların olmazsa olmazlarıdır. Kataloglarda tel dikiş , amerikan cilt, sıvama kapak gibi özel ebat ve standart ebat kullanılabilir.  
Kullanılan özel ebatlar maliyette oldukça etkilidir.
MAVİYEŞİLAJANS olarak İzmir de yılların vermiş olduğu birikim ve tecrübemizle kurumsal firmalara katalog çalışmaları, fotoğraf çekimi, tasarımı, baskı ve hazırlama işlemlerini aynı çatı altında yürütmekteyiz.Sizde firmanızın marka değerini artırmak, müşteri potansiyelinizi geliştirmek ve ürün satışınızı artırmak istiyorsanız İzmir Yenişehir Ticaret merkezindeki iş yerimizde sizi ağırlamak, portföyümüzü yakından göstermek isteriz.