Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

 

Sem-Seo Danışmanlığı

Arama / pazarlama / seo / sem / site / sıralama / ajans / uzman / izmir

İnternet sitesi ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda özellikle yabancı odaklı olmak üzere bazı firmaların web siteleri vardı ve bu siteler internet ortamlarında kolayca ulaşılabilen bir alanda oldukları için arama motorlarında bulunmaları çok kolaydı. Zaten her sektörde belli başlı firmaların web site yapma yada yaptırma imkan ve teknolojisine sahipti ve bu çalışma oldukça maliyetliydi.

Arama motorları çok yaygınlaşmamış, insanlar aradıkları sitenin tam adını arama yüzüne yazarak o siteyi kolaylıkla açabiliyordu. ( örneğin www.maviyesilajans.com gibi ) Böylece istediğiniz firmanın web sitesi açılıyor, yapmak istediğiniz işlem ve benzeri faaliyetlere ulaşabiliyordunuz.

Bu durum karşısında çok yazılan yada beğenilen siteler yeni site yaptıran firmalar tarafından kopyalanmaya, bilgileri ve tasarımları tamamen ayı hale getirilmeye başlayınca taklit edilen yada kopyalanan sitelerinde bilinirliliğini kaybetmesine neden olmuştur.

Ancak teknolojinin baş döndüren bir hızla ilerlemesi, hemen her firmanın vazgeçilmezi olan web siteleri çoğalmaya başlaması ve arama motorlarının akıl almaz gelişimi sayesinde artık insanların elindeki alternatif hızla artmış ve aradıkları ürün, bilgi yada herhangi bir şey için direk arama arayüzünü değil arama motorlarını anahtar kelimeler yazarak bulmaya çalışmaya başladılar.

Böylece ilk yapılan sitelerin yada yeni sitelerin çok bir özelliği kalmamakta hemen taklit yöntemi ile bu siteler kopyalanmaya başlanmış, ayrıca arama yapan kişiler internetin gelişmesi üzerine insanalar sadece bulundukları bölgedeki firmaların değil, aradıkları ile ilgili olan her firmanın bilgilerini, fiyatlarını, kalitesini öğrenmek istediler.

Bu istek artık firmanın ismi ile aranmasını zamanla azaltırken anahtar kelime ile aranmaya başlanmasını artırmıştır. ( örneğin daha önce katalog yaptırmak isteyen bir kişi katalog yaptırdığı firmayı bildiği için www.maviyesilajans.com yazarak katalog için örneklere bakabiliyordu. Şimdi ise internetin geniş bilgi havuzundan yararlanmak için direk www.maviyesilajans.com yazmak yerine ‘’katalog izmir’’ anahtar kelimesini Google yada diğer arama motorlarına yazarak katalog yapan firmaları ve örneklerini daha iyi görebilme fırsatı oluşmuştur. Bu arama tekniği geliştikçe arama yapanların daha çok çeşit görme isteği artmış, önde çıkan sitelere güvenirlik oranlarında ciddi yükselme olmuştur.

Arama motorlarının teknikleri ve özellikleri artan teknoloji ile daha da gelişmiş, arama motorlarının robot olarak kullandığı botlar ve örümcekler arama yapan kişiye en doğru ve en faydalı bilgileri aktarmak için teknolojik çalışmaları anında yapmaya başlamıştır. İşte bu noktada arama motoru optimizasyonu ismi ile kullanılan ( search engine optimization yani SEO ) öne çıkmaya başlamıştır. Artık sadece sayfalara içerik girmek, faydalı bilgiler eklemek, yeterli olmaz hale gelmiş, arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere uymak zorunda bırakılmıştır.

Arama motorlarının istediği bir çok özelliği kendisinde barındırabilen siteler ön sıralarda çıkarken, diğer siteler internet ortamında kaybolup gitmektedir. Sadece araya yüzüne www.maviyesilajans.com yazıldığında bulunması mümkün olan siteler artık çok zor durumda kalmıştır. O firmayı tanımak ve o firma ile işi olmak zorunda olan kişilerin arama yüzüne tam adını yazmasıyla çıkan firmalar, kendi ürün ve bilgilerini internet ortamından pazarlamak için farklı yöntemlere başvurmaya başlamış, tv reklamları, bilboard reklamları, gazete reklamları, Google reklamları yayınlayarak insanlara ürün ve web site adresini tanıtmaya çalışmaktadır. Ancak bu çok pahalı bir sistemdir ve sizin reklamınızı göremeyen bir kişiye ulaşmanız mümkün değildir. Bu reklamları yayınlama gücü olan firmalar daha çok herkesin bildiği güçlü markalardır. Bu markalar zaten reklam bütçelerini yılın başında ayırmakta, müşterilerinin gözünde hem marka bilinilirliğini artırmakta hem de web sitelerinin reklamlarını rahatlıkla yapmaktadır.

Ancak bu reklamlara gücü yetmeyen, yada sizinle aynı kategoride olan ve her türlü bütçesi olan rakip firmaları internette nasıl geride bırakacaksınız. İşte bütün mesele dönüp dolaşıp uzman seo ekipleriyle çalışarak rakiplerine arama motoru optimizasyonu ile fark atmaktır.

Seo, web sitenizin aram ara yüzüne sizi tanıyan kişilerin domain adınızı yazarak değil faaliyet alanlarınızla ilgili anahtar kelimeler yazıldığında arama motorlarında doğal yolla üst sıralara çıkmanız için web sitenize yapılan iyileştirme çalışmalarının tümüdür.

Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google, kendi içerisinde anahtar kelimeler ve arama kriterlerine göre hazırlamış olduğu kriterlerini en iyi şekilde anlamalı, böylece üst sıralara çıkma formülünü en iyi şekilde sitenize uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde arama motorlarında web sitenizin kaybolmasını engelleyemezsiniz.

Google, belirli sürelerle sistemini yenilemektedir. Böylece belli zaman aralığında bir çalışma yaparak üst sıralara çıkan kalitesiz web sitelerinin olmaması gereken yerlerde kalmasını engellemek, böylece adil ve düzgün bir hizmet sunmak için çalışan sitelerin önün açmak istemektedir. İşte bunun için seo çalışmasını sadece belirli zaman aralıklarında yaptırmak yerine, sürekli bir seo uzmanı firma ile çalışarak, sektörünüzde sürekli müşterilerinizin gözü önünde olmanız size çok büyük değer katacaktır.

Yoksa size seo uzmanıyız diyerek sizi birkaç gün, yada belli bir süre bir yerlere çıkaran, yada çıkarma taahhüdü veren kişi yada kuruluşlara itibar etmeyin. Ancak bizim elimizde de sihirli değnek yok tabiiki. Yani Google amca ile bir akrabalığımız bir dostluğumuz yok zaten. Yaptığımız tek şey google’un arama yapan kişilere en doğru ve en güncel bilgilerini sunmak için vermiş olduğu mücadeleye, emeğe katkı sağlamaktır. Böylece web siteniz Google ile işbirliği yapan, müşterilerinize en güzel ve doğru hizmeti sunan bir site olurken, google2da sizin sayenizde arama yapan kişinin isteğini en doğru şekilde yerine getirmenin mutluluğunu ve başarısını hissetmektedir.

Burada önemli olan web sitenizin hem yazılımının hem de kullanımının google’a uyumlu olması, kullanıcı dostu olması ve müşteriyi karmaşaya itmeden aradığı bilgilere en kısa zamanda ulaşmasıdır. Burada yanlış bilinen bir bilgide seo çalışmasının yalnızca site içerisinde olduğunu düşünmektir. Seo çalışması hem site içi hem de site dışı olarak iki ana kategoride ele alınmalıdır. Seo yaptıracak firma, kısa vadeli bir kampanya yada yeni bir ürün için düşünüyorsa, ilk önce kampanya kurulumu yada pazarlama stratejisini belirleyerek hangi kategori üzerinde seo çalışması yapılacağı belirlenmelidir.

İkinci adım olarak site incelemesi detaylı bir şekilde yapılmalı, web sitesinin alt yapısı, yazılımı ve yüklemeleri seo çalışması için uygun olup olunmadığı incelenmeli, müşteriye detaylı bir rapor sunulup, seo çalışmasının ne kadar süreceği, hangi kelimelerde ne derece başarılı olunabileceği detaylı olarak bildirilmelidir. Çünkü işin sonunda müşterinin hayal kırıklığına uğrama ihtimali oldukça yüksektir. Bu araştırma raporları hazırlandıktan ve site içi optimizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra üçüncü aşama olarak site dışı optimizasyon çalışması yapılmasıdır. Burada lig ekleme, sosyal medya eklentileri, ve entegrasyonu, blog ve haber sitelerinde link ve reklam çalışmaları bunların başında gelmektedir. Dördüncü aşama yapılan çalışmaların arama motorları tarafından nasıl değerlendirildiği ve elde edilen sonuçların takip edilmesidir. Son aşama bütün bu verileri detaylı bir şekilde müşteriye raporlanmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, her web sitesinin ve her sektörün yapısına göre seo çalışması değişmektedir. Bilinen en büyük yanlış olan her siteye ve her firmaya aynı uygulama boşa zaman kaybı ve boşa harcanan para demektir.

Sem ( Search Engine Marketing ) Türkçe adı ile Arama Motoru Pazarlamacılığı olan bu reklam çeşidi, anahtar kelime arattığımızda açılan sayfalarda üstte, altta ve sağ yanda çıkan reklamlardır. Sem sayesinde web site trafiğinizi ve ziyaretçi sayınızı yüksek bedeller ödemeden artırabilir, yapılan analizler ve doğru raporlamalar sayesinde firmanızın karlılık oranlarını, eksiklerini, müşteri aramalarında sonuç odaklı verilere ulaşabilirsiniz.

Mavi yeşil ajans olarak; Seo ve Sem alanında web site ziyaretçilerinizin artması buna bağlı olarak gelirinizin artmasını sağlamak için gerekli olan bütün çalışmaları, raporlamaları, en detaylı bir şekilde hazırlıyor, Google’ın belirlemiş olduğu 200 adet algoritmasının bir çoğunu yerine getirmekteyiz.

Gelirlerinizin artması, müşteri olabilecek her kişiye ulaşmanızı sağlamak için sizlere bir telefon kadar uzağız.